logo

Specjalistyczny
Gabinet Terapii Integralnej
oraz Neuroterapii, mgr Joanna Ciesielska

Praca nad funkcjami języka w nurcie terapii miofunkcjonalnej / mioterapii. Drugi krok do osiągnięcia równowagi funkcjonalnej.

Drugim krokiem do osiągnięcia równowagi funkcjonalnej, który proponuję pacjentom jest praca nad właściwym sposobem przebiegu funkcji prymarnych języka w nurcie terapii miofunkcjonalnej / mioterapii.  Zapraszam do Warszawy. 

  •  Diagnoza / Terapia miofunkcjonalna

Zachęcam do lektury zamieszczonych poniżej informacji. 

  • Współczesna terapia miofunkcjonalna stanowi model zupełnie inny, niż klasyczna terapia logopedyczna. Terapeuta miofunkcjonalny (mioterapeuta) niejako zakłada, iż wada wymowy lub niemożność wypowiadania głosek może być efektem występowania niewzorcowych funkcji prymarnych języka (pozycji spoczynkowej języka oraz przełykania, jak również funkcji oddechowej), a także m. in. nieprawidłowej postawy ciała / pracy ssż, nienormatywnego napięcia mięśniowego, wad zgryzu, etc.
  • W związku z tym terapeuta miofunkcjonalny nie rozpoczyna swojej pracy od korygowania wady wymowy, której statyczne pierwszorzędowe regulowanie jest dużym błędem. Głoska może zostać wywołana, lecz doprowadzić to może również do licznych kompensacji obszaru orofacjalnego i nie tylko tego obszaru.
  • Terapia miofunkcjonalna stanowi zatem świetne narzędzie, dzięki któremu przywrócić można prawidłowe wzorce artykulacyjne, lecz co bardzo istotne cel ten nigdy nie jest pierwszoplanowy. Hierarchia jest bowiem następująca: oddech, funkcje prymarne języka, wzorce artykulacyjne.
  • Aktualnie funkcjonuje kilka szkół mioterapii. Warto o tym wspomnieć, gdyż wytyczne poszczególnych szkół potrafią bardzo różnić się, a niekiedy nawet wykluczać. Teoretycznie więc mioterapeuci, do których trafiają pacjenci mogą pracować według różnych zasad. Moja idea pracy bazuje na najlepszych osiągnięciach inspirujących mnie szkół oraz na doświadczeniu. Więcej informacji znajduje się pod linkiem: Diagnoza / Terapia miofunkcjonalna (webgo.dev)
  • Terapia miofunkcjonalna stanowi także ogromne wsparcie w trakcie leczenia pacjentów ortodontycznych, ortognatycznych oraz podlegających fizjoterapii.
  • Kluczowa okazuje się często budowa wędzidełka języka, jak również innych dodatkowych wędzidełek, znajdujących się w jamie ustnej. Terapia miofunkcjonalna jest zatem terapią funkcji prymarnych, w trakcie której niekiedy zachodzi potrzeba wykonania zabiegu na wędzidełku języka oraz wielotygodniowej precyzyjnej i bardzo przemyślanej pracy pozabiegowej. Najczęściej pacjenci szybko uczą się metod rehabilitacji i bez trudu wykonują je na co dzień.
  • W konsekwencji możemy wypracować prawidłowe funkcje, w tym także funkcję oddechową i warunki idealne do leczenia ortodontycznego / ortognatycznego zakończonego sukcesem i trwałym efektem lub pozytywnie przebiegającej i skutecznej fizjoterapii.
  • Istnieje wiele mitów, dotyczących kwestii plastyki wędzidełka języka. Zarówno takich, które zbyt lekko traktują ten poważny przecież temat przerwania łączności struktury, jak i nazbyt deprecjonujących zabieg, stanowiący w niektórych przypadkach wyższą konieczność, warunkującą odpowiednie funkcjonowanie i samopoczucie pacjenta oraz jego zdrowie. Np. pacjenta poddawanego operacyjnemu leczeniu ortognatycznemu. Prawidłowo pracujący język nieobciążony nieprawidłowym wędzidełkiem ma tu znaczenie naprawdę istotne.
  • Warto dodać, iż idea plastyki u pacjenta dorosłego różni się od koncepcji tego zabiegu u dziecka. Podobnie jest z rehabilitacją, która jest niezmiernie ważna. Nieprawidłowo / nieprecyzyjnie wykonany zabieg oraz niewłaściwa lub zbyt krótka rehabilitacja pozabiegowa prowadzić mogą do problemów szczególnie, gdy pacjenci nie podejmują zalecanej pracy lub przystępują do niej połowicznie.
  • Do kogo warto udać się, aby dokonać plastyki wędzidełka języka? Niewątpliwie do wirtuoza takiego zabiegu, wykonującego go fachową ręką i odpowiednim narzędziem. Szczególnie warto poddać się temu zabiegowi u profesjonalisty, posiadającego pozytywne opinie logopedów, fizjoterapeutów, ortodontów, stomatologów i specjalizującego się w zabiegach na wędzidełkach języka. Respektującego główny cel, czyli odzyskanie funkcji prymarnych języka w toku dalszej mioterapii.
  • „Język jest naturalnym aparatem ortodontycznym” – uwielbiam to określenie. Jeśli jego budowa i funkcje są niewzorcowe, wadliwy będzie również zgryz zmieniony przez nieprawidłową pracę języka, napięcie mięśniowe strefy orofacjalnej, a wcale nierzadko wpływa to również druzgocąco na postawę ciała, zwłaszcza na pozycjonowanie się głowy względem szyi oraz szyi względem barków.
  • Któż by przypuszczał, że wadę postawy ciała generować może niewłaściwa praca języka?
  • Objawy zaburzeń miofunkcjonalnych mogą być m. in. następujące: niedomknięte wargi w spoczynku, powiększona i opadająca dolna warga, wąska i słabo zaznaczona górna warga, język leżący w spoczynku na dnie jamy ustnej, język tłoczący się na łuki zębowe m. in. w czasie przełykania, problemy z karmieniem dziecka w okresie niemowlęcym, nadmierne ślinienie się, wady wymowy, wady zgryzu, problemy z wzorcowym oddychaniem przez nos, ograniczona mobilność języka, nienormatywne napięcie mięśni, w tym mięśni zewnętrznych (twarzy), nieprawidłowa praca ssż, wady postawy, etc.

Zapraszam,
Joanna Ciesielska
Oddech-Funkcja-Mowa.pl

Skontaktuj się ze mną

-omówimy Twój problem
i znajdziemy rozwiązanie

Pracuję elastycznie dostosowując terminy i godziny spotkań do preferencji pacjentów. Wybierz dogodną dla Ciebie formę kontaktu i umówimy termin, który Ci odpowiada.